Hokej

Po dvou letech opět na hokejovém vrcholu.

Sportovní Klub Green Boys Běstovice (SKGBB), tak si říká několik sportovních nadšenců do fotbalu a hokeje v naší obci. Ty se každým rokem účastní několika fotbalových turnajů v okolí Běstovic a hlavně hrají dobrý hokej v MHL Choceň. Díky této partě a jejich výsledkům je možné název obce Běstovice slyšet z úst mnoha lidí v širokém Choceňském okolí. Klub SKGBB se dal dohromady v roce 2010, kdy se také poprvé přihlásil do už 2. ročníku hokejové soutěže MHL Choceň, od této doby se v soutěži úspěšně prezentuje až do dnešní doby. Dnes něco málo k hokejové historii klubu – fotbal necháme na jindy. V naší první hokejové sezóně 2010/2011 jsme se umístili na 4. místě z celkových 8 týmu, ale již v sezóně 2011/2012 jsme poprvé obsadili 1. místo z celkových 11 týmu a hned o rok později v sezóně 2012/2013 jsme 1. místo obhájili a to už bylo týmů 13. V sezóně 2013/2014 po finálovém boji o „zlatý hattrick“ jsme podlehli týmu „Kujebáci“ rozdílem jedné branky 2:3 a skončili na 2. místě z celkových 13 týmů. V sezóně 2014/2015 jsme v semifinále nedokázali porazit tým „Pohody“ a po výhře nad „Starou Gardou“se umístili na 3. místě z celkových 14 týmů. Tak to bylo něco málo o historii. Jak probíhala sezóna 2015/2016. Do této sezóny se přihlásilo opět 14 týmu. Nejprve se hrálo každý s každým, tzn. 13 zápasů, po této části jsme se umístili se shodným počtem 35 bodů za týmem „Stará Garda“ na druhém místě, kdy rozhodoval vzájemný zápas, který jsme s „Gardou“ prohráli na nájezdy. Po základní části byly týmy rozděleny do dvou skupin.  Skupina „A“ kde byl i náš tým SKGBB měla 7. týmu, opět se hrálo každý s každým, tzn. 6 zápasů. Po skončení této části jsme se umístili na 2. místě za týmem „Kujebáci“. Konečné umístění v této skupině „A“ bylo velice důležité, pouze první čtyři týmy mohli totiž hrát o medaile. Dále již následovalo semifinále, kde jsme narazili na tým „ Stará Garda“, který jsme s přehledem porazili 6:2 a postoupili do finále, kde na nás čekal silný tým „Kujebáku“. Velké finále se hrálo 28.2.2016 od 16:30. Na začátek zápasu se sešlo i mnoho diváků, slušně byly zaplněny tribuny na obou stranách ledové plochy, to „mnoho“ se bohužel nedá říci o našich hráčích, postihla nás marodka a zranění a tak jsme museli nastoupit pouze v 10-ti, věděli jsme, že to bude velice náročné, protože tým „Kujebáku“ disponuje výtečnými hokejisty a bruslaři, ale nedalo se nic dělat. Začátek zápasu nám vyšel, bylo odehráno 3:12 minut a zásluhou Honzy Prudiče jsme se dostali do vedení, „Kujebáci“ však zvýšili tlak a za 6 minut vyrovnali, v této fázi zápasu jsme bohužel hráli dost často v oslabení. První polovina se pomalu blížila ke svému konci, když po levé straně ujel Honza Michálek, a přesně umístěnou střelou k tyči zvýšil 1:47 minut před koncem první poloviny na 2:1. Do druhé poloviny jsme nastoupili s plánem, že budeme hrát zezadu a nebudeme zbytečně faulovat, 10 minut se nám to celkem dařilo, ale čím víc se blížil konec zápasu, tím více docházeli síly a tak se znovu „Kujebákům“ 6 minut před koncem zápasu podařilo vstřelit branku a vyrovnali na 2:2. V tuto chvíli jsme se začali obávat o výsledek a ještě k tomu 3:30 minut před koncem jsme opět byli vyloučeni a hráli ve čtyřech. Velikou obětavostí v podobě padání hráčů do střel a díky famóznímu výkonu našeho gólmana Zdendy Severina, který měl během zápasu několik skvělých zákroků a některé puky doslova vykopával špičkou brusle, jsme oslabení přečkali. Do konce zápasu po našem oslabení zbývalo 1:56 minut a hlavním úkolem bylo nedostat do konce utkání gól a s trochou štěstí rozhodnutí zápasu nechat na samostatné nájezdy a v nich zrovna moc nevynikáme. Snad právě proto na to nechtěl čekat Lukáš Pokorný, který 7 sekund před koncem zápasu zavelel do útoku, přebral puk na pravém křídle na modré útočné čáře a vydal se s ním za branku soupeře, zpoza branky poslal puk před bránu na Tomáše Dostála a náš kanonýr se 1,5 vteřiny před koncem zápasu nemýlil a trefil puk mezi betony gólmana „GÓÓÓLLL“, vypukla ohromná radost jak na ledě, tak v hledišti, kde nás podporovaly desítky našich fanoušků, kterým je nutné za podporu v sezóně poděkovat. Tímto zápasem jsme “Kujebákům“ vrátili porážku z předminulého roku a mohlo se slavit. Po dvou letech jsme si zase odvezli putovní pohár za 1. místo do Běstovic a příští sezónu se budeme snažit ho opět obhájit – nebude to lehké. Takže velké díky zlatým hochům z Běstovic a okolí, kteří se podíleli v sezóně 2015/2016 na titulu. Golmani – Zdenda Severýn, Leoš Prachař, Obránci – Petr Kopsa, Petr Rychtařík, Tomáš Opařil, Jan Mimra, Jan Kajzrlík, Jan Janoušek, Útočníci – Lukáš Pokorný, Tomáš Dostál, Jan Prudič, Sláva Prudič, Jan Michálek, Jan Frnka, Martin Kadrmas, Vladimír Šeda, Tonda Škop, Michal Studnička, Tomáš Slavík, Tomáš Kubišta. Co dodat na závěr, putovní pohár má zatím až doposud pouze 3 majitele, 3x Běstovice, 2x Stará Garda a 2x Kujebáci a můžeme si jen přát, ať štítků se jménem Běstovice na putovním poháru jen a jen přibývá.                                                               D.A.